Donaţii / 2% din impozit

Binecuvântează Doamne pe cei ce iubesc podoaba Casei Tale!

Important este să avem multă dragoste faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni, iar cele materiale se adaugă. Niciodată noi, românii, n-am avut un surplus material, de aici şi expresia "a dăruit din puţinul lui pentru Biserică" sau "din puţinul lui a ajutat pe alţii mai săraci". Aşadar, în primul rând contează forţa spirituală iar apoi se găsesc şi cele materiale. (Preafericitul Părinte Patriarh Daniel)

Facem un apel către dumneavoastră în vederea strângerii de fonduri pentru finalizarea lucrărilor bisericii. Pentru cei care dintr-un motiv sau altul nu veţi putea trece pragul sfântului nostru lăcaş, dar veţi dori să ne ajutaţi, vă rugăm să:

trimiteţi donaţiile dumneavoastră în contul în LEI al Parohiei Luncaşi: RO18 CRCO X040 1250 0014 3174 deschis la BANCA COOPERATISTĂ ECONOMCOOP BACĂU

redirecţionaţi 2% din impozitul dumneavoastră pe venit către biserica noastră

Pentru aceasta trebuie să descărcaţi formularul 230, să îl printaţi, să îl completaţi cu datele dumneavoastră (în partea de sus a formularului unde scrie: DATE DE IDENTIFICARE A CONTRIBUABILULUI), cu datele bisericii noastre  şi apoi să îl depuneţi la secţia financiară de care aparţineţi, până la data de 25 mai 2021. Dacă doriţi lămuriri privind modul de completare, puteţi descărca instrucţiunile de completare. Pentru a vizualiza fişierele trebuie să aveţi instalat Adobe Acrobat Reader.

Ce este prevederea 2%?

- în conformitate cu prevederile art. 57 alin. (4) din Codul fiscal (Legea 571 din 2003 cu modificările şi completările ulterioare), prin intermediul prevederii 2%, contribuabilii persoane fizice au posibilitatea să direcţioneze 2% din impozitul pe venit către o entitate non-profit/unitate de cult

- practic dumneavoastră spuneţi statului modul în care să fie cheltuită o parte din impozitul pe care îl plătiţi

Ce nu este prevederea 2%?

- nu reprezintă un cost suplimentar pentru dumneavoastră

- nu vi se diminuează veniturile

De ce să redirecţionaţi 2%?

- faceţi o faptă bună

- nu vă costă nimic

- contribuiţi la eficientizarea cheltuirii banului public care provine din impozitul pe care îl plătiţi

- sunteţi un bun creştin şi un bun cetăţean

Vă mulţumim pentru sprijinul acordat. Dumnezeu să vă aibă în pază!

Create your own website - Get more