Oferim servicii de instalare, configurare si monitorizare servere linux (router, firewall, dns, web, email, baze de date, aplicatii, server de backup, domain controller, share de retea) de la 50 eur / instalare. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.

Sfinte mănăstiri

"Minunat este Dumnezeu întru sfinţii Săi"
(Psalm 67, 36)

"Iubiţi pelerini,

Să rugăm pe aceşti sfinţi mari, prieteni ai lui Hristos, părinţi milostivi şi luminători ai Bisericii, să fie pentru noi mijlocitori în faţa Preasfintei Treimi, să ne dăruiască sănătate şi mântuire, mult ajutor în familie şi în toată lucrarea cea bună, putere duhovnicească de a birui ispitele şi necazurile, neînţelegerile şi neajunsurile, sărăcia şi nesiguranţa zilei de mâine, pentru a spori în credinţă, în nădejde şi în dragoste faţă de Dumnezeu şi de oameni.

Rugăm pe Preamilostivul Dumnezeu să vă răsplătească tuturor evlavia şi osteneala, dărnicia şi răbdarea, cu darurile Sale cele bogate, cu sănătate şi mântuire, cu pace şi bucurie, pentru ca să împărtăşiţi tuturor celor dragi binecuvântarea lui Dumnezeu şi a sfinţilor Lui, lumina sărbătorii şi frumuseţea sufletelor adunate în rugăciune împreună cu sfinţii, în iubirea Preasfintei Treimi!

Harul Domnului nostru Iisus Hristos, dragostea lui Dumnezeu Tatăl şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toţi!  (2 Corinteni 13, 13)

Al vostru către Hristos Domnul rugător,

† DANIEL,

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române"

Vă aducem în aceste pagini un mic ajutor pentru a vă putea programa călătorii binecuvântate pe urmele sfinţilor, în puţinul timp de care dispuneţi şi în aceste vremuri de încercări. Sunt locuri pline de istorie şi de sfinţenie, binecuvântate cu icoane făcătoare de minuni şi/sau cu sfinte moaşte, aşezate pe aceste meleaguri sfinte ale ţării noastre, meleaguri pe care mulţi dintre românii noştri le părăsesc cu durere în suflet pentru a-şi câştiga din greu existenţa. Aşadar, pentru cei care, cu ajutorul lui Dumnezeu aţi rămas în ţară (sau poate aţi revenit în România doar în concediu), încercăm să vă fim un ghid util pentru câteva trasee minunate ce merită făcute:

Mănăstirile de pe traseul Bacău-Bicaz

Mănăstirile de pe traseul Piatra Neamţ-Târgu Neamţ

Mănăstirile de pe traseul Târgu Neamţ-Durău

În fiecare din aceste sfinte lăcaşuri veţi găsi: pace, linişte sufletească, un sfat bun, o rugăciune, un duhovnic pentru cei care încă nu şi l-au găsit... Toate mănăstirile le veţi descoperi înconjurate de nişte peisaje mirifice, ce numai Dumnezeu le putea face atât de frumoase...

"Unele icoane sunt vindecătoare de boli, izgonitoare de duhuri rele, iar altele sunt aducătoare de ploi binecuvântate şi protectoare ale mănăstirilor şi familiilor credincioase. Fără îndoială, toate icoanele sunt făcătoare de minuni şi ajutătoare credincioşilor. Dar unele poartă o harismă specială, pe care o simte numai cel ce se roagă mult şi cu lacrimi în faţa sfintelor icoane" (Vrednic întru pomenire Arhimandritul Ioanichie Bălan).

Drum bun şi călătorie binecuvântată! (nu uitaţi de rugăciunea ce trebuie făcută înainte de plecarea în călătorie - o găsiţi în Rugăciuni la felurite trebuinţe).

Created with Mobirise css web themes